A Microsoft jelene és jövője

2011. július 25., 12:54
A redmondi szoftveróriás múlt héten közzétett negyedik negyedéves, illetve a teljes évet is lezáró pénzügyi jelentése szerint ugyan felülmúlta önmagát, van azonban néhány terület, amire a Microsoft stratégáinak nem árt odafigyelnie, mert könnyen befolyásolhatják az egész vállalat jövőjét.

A Microsoft történetének legnagyobb árbevételét érte el a most zárult pénzügyi évben: közel 70 milliárd amerikai dolláros forgalma 12 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál. Jelentősen emelkedett a társaság profitja is, mely 23 százalékkal haladta meg a társaság 2010-es eredményét. A társaság nettó eredménye 23 milliárd dollár lett. A Microsoft Q4-es jelentése ugyan általánosságban rendkívül meggyőzőnek tűnik, amivel Steve Ballmer és csapata rácáfolt a Wall Street-i előzetes elemzői várakozásokra is, ám rendkívül tanulságos, ha az egyes árbevételi mutatók mögé is benézünk. A vállalatnak és részvényeseinek ugyanis szembe kell néznie azzal, hogy nem minden terméke és szolgáltatása produkált megnyugtató eredményeket.

Steve Ballmer, a Microsoft vezérigazgatója
(fotó: IDG News Service)
 

A felhő alapú szolgáltatások robbanásszerű terjedése ellenére a Microsoft Office szép eredményeket ért el, és az Xbox játékkonzol és a kapcsolódó játékok értékesítése is jól haladt, ahogy a szerver üzletág is az elvárt módon teljesített, de a Windows szép lassan elvérezni látszik.

Egyes vélemények szerint a Windows divízió gyenge árbevételi eredménye többek között annak következménye, hogy a táblagépek és az okostelefonok iránti kereslet növekszik, és erre a trendre a Microsoft vezérkara nem ült fel időben, illetve később sem megfelelő módon tette. Márpedig a tabletek kannibalizálják a válság miatt amúgy is gyengélkedő PC piacot és ezzel együtt az ezeken futó szoftverek iránti igényt. (Olyannyira igaz ez, hogy még a konkurens Apple Mac OS X értékesítésében is kimutatható ez a trend.) Ugyan a piacon mostanra megtalálható jópár Windows 7-es tablet, ám a vállalat ügyfelei már a kifejezetten tabletre optimalizált, Windows 8 operációs rendszer megjelenését várja.

A Windows 7 értékesítése rendkívül gyors ütemben halad a globális gazdasági recesszió miatti nadrágszíj-meghúzások ellenére, de a szoftvercég egyre többször kénytelen kedvezményes áron értékesíteni operációs rendszerét. A fentiek következménye: a Windows részleg bevétele a negyedik negyedév alatt 1 százalékkal esett vissza, éves bázison vizsgálva pedig már 2 százalékos gyengülésről beszélhetünk.

A Microsoft üzleti részlege, mely az Office 2010-ért és a nemrég megjelent Office 365-ért is felel, 16 százalékkal növelte bevételét. A szerver részleg 11 százalékot nőtt. A növekedés mindkét divízió esetében jelentős, azonban ha a Windows terjedése lassul, az ezekre a most még szépen "muzsikáló" területekre is kártékony hatással lehet.

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szerkesztőség és a szolgáltatás üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal! A moderálási elvekbe ütköző hozzászólásokat szerkesztőségünk bármikor törölheti.

2 hozzászólás

  1. Pontos írta:
    2011-07-25 16:24:43

    \"Márpedig a tabletek kannibalizálják a válság miatt amúgy is gyengélkedő PC piacot\". Ez mégis mi??? Egy jobb asztali gépet 150-200 000 FT-ért megveszek, egy erős laptopot hasonlóan egy tábla gép meg bele kerül 200 000-300 000 FT-ba. Sőt inkább az utolsó. Nem tudom ezt minek felfogni, ha megveszik, akkor semmi bajuk nincsen, mert egy tablet annyira jó kb mint egy netbook. Csak egy netbook 70-100 000-be kerül. Akkor miről beszélünk? Az MS amúgy sosem érheti el az ios-t, csak annyit változtat a rendszerén, hogy egyre rosszabb és most már egy erős asztali gép sem fog sokkal többet érni, mint egy tábla gép. Ahogyan ezek csinálják senki sem fog tudni semmit, mindenki majd a facebookon fog lenni, de ezzel ki is merült a méreg drága tablet-laptop értéke. Ugyan már, nem ebből áll a világ, amit az MS megpróbál ránk erőltetni. Aki meg gazdag, az meg úgy is Apple tabletet vesz, hiszen az jobb is, mint ez, ami eddig hatszor rosszabb, mint akármi más. 2-3 hónap és már nyolcszor rosszabb lesz. Nem fog beválni az biztos.

  2. Szalay Dániel írta:
    2011-07-26 00:05:01

    Kedves Pontos! Köszönet a kommentért. A véleményét maximálisan elfogadva és nem vitatva, csak annyit szeretnék hozzátenni, hogy ma már kapható jó minőségű tablet az ön által említett 200-300 ezer forintnál jóval olcsóbban. Pl. a Samsung Galaxy Tab ára 68 ezer forintnál kezdődik a Kirakat.hu ár-összehasonlító portál szerint, igaz, van ebből jóval drágább is. üdv, Dániel


Szakértőnk írja
Közösségi és mobil megoldások a hazai vállalatoknál

Mészáros Tamás, CNW Az IBM Magyarország és a CNW Zrt. közös szervezésében "Vállalati közösségi és mobil megoldások az üzlet szolgálatában" címen megrendezésre kerülő konferencia kapcsán Mészáros Tamás, a CNW értékesítési igazgatójával nyilatkozott a hazai tapasztalatokról. tovább»

Mészáros Tamás, CNW

IVSZ
IVSZ