Hirdetés
. Hirdetés

Az üzleti intelligencia és az autóvezetés

|

Olyan ez a mai BI-világ, mint amikor haladunk a szokásos sebességünkkel az autópályán, majd hirtelen elkezdenek előzgetni minket jobbról-balról.

Hirdetés

A hasonlat annyiban sántít, hogy a mi informatikai esetünkben még rendőr sincs, aki figyelmeztesse a gyorshajtókat, inkább idővel – mégpedig elég gyorsan – megszüntethetik a sávunkat. Egyik oldalról az in-memory adatbázis előz, másik oldalról a big data, mögöttünk pedig az önkiszolgáló BI villog. Megjelent két új adatforrás a rendszerünkben, illetve felmerül a kérdés, hogy ki építse az adatpiacokat. A jelszó a régi: Amit nem tudsz legyőzni, annak állj az élére!

Hirdetés

Rendszeresen halljuk, hogy évente hány százalékkal nő az eltárolandó adat mennyisége – ezzel biztos megélhetést nyújtva az adatbázis-szállítóknak. Azonban a masszív párhuzamosítás, a RAM árának folyamatos csökkenése és a megjelenő új, oszlopalapú tárolási technológiák most hirtelen drasztikusan megnövelték a memóriából kiszolgálható adatmennyiséget, vagyis megjelent az in-memory adatbázis, mint valós adattárolási alternatíva.

Azokat az adatokat elemezzük bigdata-eszközökkel, amelyeket egyébként nincs időnk kitisztítani és rendszerezni, de mégis elemzésre szorulnak. A big data egy zseniális eszköz, ám a kapott adatok megbízhatósága nyilvánvalóan kérdésesebb, mint a tisztított adatbázisból származóké. Tehát az igény keletkezik a törzsadat-kezelésre, legalább az ügyfél, termék, vö. dimenzionális adatainkban legyünk tökéletesen biztosak. A big data egyre meghatározóbb szerepével az adattárház egy új külső, nem-strukturált tárolóját láthatjuk, ezáltal a mai relációs adatbázis várhatóan inkább egy archiváló szint lesz.

Az önkiszolgáló BI azt az időt hivatott lerövidíteni, amíg az elemzők által kitalált elemzések eljutnak a vállalati analitikai felületre. Az üzleti felhasználó sokkal komolyabb szerephez jut a végleges elemzés megvalósításában.

 

A felhasználó szempontjából az in-memory adatbázisok közönséges relációs adatbázisoknak tűnnek. Annyiban mégis érinthet minket, BI-tudorokat a dolog, hogy várhatóan változni fog a szokásos OLTP rendszer, adattárház, illetve az abba napi/heti áttöltési architektúra.
Ez az összes adatforrás meg akar majd jelenni az analitikai felületeken. Big data esetében ez nyilvánvalóan új adatmegjelenítési technikákat is jelent, ahogy azt a már megjelent adatfelderítő eszközökön láthatjuk is.

Barátaim, gyűrjük fel az ingujjat és kezdjük el nyomni a gázt. Ha elég ügyesek vagyunk, nekünk fogják építeni az autópályát!

 

Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.computertrends.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.