Hirdetés
. Hirdetés

Rendszerintegráció a minőség más szintjén

|

Jó oka van annak, hogy az ipari forradalom újabb változatáról szóló megnyilatkozások zajában nálunk alig hallani olyan vállalkozásokról, amelyek e forradalomnak is nevezett megújulásból tevékenyen veszik ki a részüket. Az informatika nyújtotta lehetőségek kiaknázása az iparágakban szinte minden esetben igen különböző szaktudások együttműködését igényli.

Hirdetés

A sikeres ipari digitalizáció talán legfontosabb kritériuma, hogy e kooperáció zökkenőmentes legyen. Nagy Mátéval, a magyar tulajdonú EASTRON ipari megoldások üzletágának igazgatójával arról beszélgettünk, mi lehet a szerepe egy informatikai szolgáltatónak az ipari digitalizációban.

COMPUTERWORLD: Bizonyára nem véletlen, hogy a magyarországi informatikai szállítók nagy többsége kerüli az olyan területeket, ahol a speciális elvárások, a szigorú szabályozások miatt magasra teszik a mércét, és inkább az irodai megoldások vagy például a mobilappok piaci szegmensében tülekedik.

NAGY MÁTÉ: Mindenekelőtt szeretném leszögezni, hogy egyáltalán nem egyszerű és nem lebecsülendő feladat megalkotni egy jó, színvonalas és időtálló, a megrendelő hatékonyságát valóban és lényegesen növelő irodai megoldást sem. A mi cégünknek is van olyan üzletága, amely e szegmensben ér el sikereket. Kétségtelen tény azonban, hogy amint az ipari informatikai fejlesztések területére lépünk, mind a megoldandó probléma vagy feladat  bonyolultsága, mind pedig a megoldással szemben támasztott követelmények miatt egy más minőségi szintre kell fellépnie a megoldás szállítójának. Általában az ipari létesítmények, az ipari folyamatok a kritikus jelzővel illethetők, ami alatt azt kell értenünk, hogy nem megfelelő működés esetén nagy gazdasági és/vagy környezeti károk keletkezhetnek. Ami pedig az ipari környezetben elvégzendő fejlesztési feladatok bonyolultságát illeti, csak egy példát említek: egy atomerőműben a nukleáris fűtőanyagot menedzselő rendszer műszaki támogatásának hosszú távú megoldását számos tudomány és szakterület magas rangú szakértőinek együttműködésével lehet csak elkészíteni. Visszatérve indító felvetésére, megjegyzem, hogy a mi cégünk esetében az általam vezetett üzletág igényessége az EASTRON más tevékenységeit is jellemzi, vállalati kultúránk szerves eleme.

CW: Az ipari digitalizációs feladatok bonyolultsága, összetettsége egyben azt is jelenti, hogy egyetlen cég aligha képes a maga erejéből teljes megoldásokat megalkotni. Milyen feladatokat vállal magára az EASTRON, és milyen munkákat bíz másokra?

NM: Cégünk informatikai, irányítástechnikai rendszerintegrátorként, fejlesztőként és többnyire projektvezetőként vesz részt az ipari fejlesztési projektekben. Együttműködünk speciális eszközök, berendezések és megoldások szállítóival, mint amilyen például a szeizmikus mozgások megfigyeléséhez eszközöket gyártó svájci Syscom, a speciális ipari megoldások világszínvonalú szállítója, a francia Codra vagy az ipari rendszerek belső kommunikációs megoldásaiban piacvezető német-amerikai Hirschmann/Belden. Olyan projektekben pedig, amelyek megvalósításához speciális mérnöki szakértelem vagy helyi ismeret szükséges, az energetikában élenjáró, magyar tulajdonú Konkoly és Kis Mérnöki Iroda és az MVM OVIT Zrt. szakembereire támaszkodunk. Az MVMI Informatika Zrt. munkatársaival is szoros a kapcsolatunk, ők veszik át a Paksi Atomerőműben üzemeltetésre a rendszereinket.

CW: Kérem, mutassa be egy konkrét projekt kapcsán, hogy az EASTRON milyen feladatokat lát el?

NM: A nemzetközi tudományos világban nagy jelentőséggel bíró ELI-APLS szegedi projektjét említem (lásd keretes cikkünket - A Szerk.), amelynek keretében a sugárvédelmi ellenőrzőrendszer szállítása és a személyi dozimetriai rendszer fejlesztése a feladatunk. A STRABAG-MML Kft. a fővállalkozó, mi pedig a Codra Panorama E2 alapú SCADA keretrendszerben, valamint .NET platformon egyedi fejlesztéssel hozzuk létre a sugárvédelmi rendszer szoftver részét, továbbá a projekt részeként izokinetikus mintavételi rendszert, tartószerkezeteket, mérőberendezéseket, számítógépeket és hálózati eszközöket is telepítünk, illetve helyezünk üzembe. E projektben a szakmai együttműködő partnerünk a Spektrum Méréstechnika Kft.


MI AZ ELI-ALPS?

A Szegeden megépülő ELI Attoszekundumos Fényimpulzus Forrás (ELI-ALPS) kutatási nagyberendezés elsődleges küldetése az, hogy ultrarövid impulzusokat szolgáltató fényforrások széles skáláját - különös tekintettel a koherens extrém-ultraibolya (XUV) és röntgensugárzásra, valamint az attoszekundumos impulzusokra - tegye hozzáférhetővé a nemzetközi tudományos közösség különböző felhasználói csoportjai számára. A létesítmény küldetésének másik fő eleme a nagy csúcsintenzitású és nagy átlagteljesítményű lézerek tudományos és technológiai fejlesztésének elősegítése.
Forrás: http://www.eli-hu.hu/

PROJEKTEK PAKSON
Az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. részére az utóbbi néhány évben az alábbi nagyobb projekteket valósította meg az EASTRON:

  • Blokki földrengés-monitorozó rendszer rekonstrukciója;
  • Szélprofilmérő berendezés tervezése, szerelése, üzembe helyezése;
  • Nukleárisfűtőanyag-menedzsment rendszer tervezése, fejlesztése, üzembe helyezése és hosszú távú műszaki támogatása;
  • Reaktorzóna-ellenőrző rendszer berendezések, hálózat- és szoftvertervezés, fejlesztés, üzembe helyezés.
Hirdetés
Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.computertrends.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.