A recesszióval csatázik a Telenor Magyarország

2010. július 21., 09:57
A második magyarországi mobilszolgáltató ma közzétette 2010 második negyedévére vonatkozó pénzügyi eredményeit. Az egykori Pannonnak csökkent az árbevétele és az EBITDA-ja, amit a recesszió további folytatódásával magyaráznak. De már kedvező jeleket is látni a gyorsjelentésben.

Az előfizetések száma 28 ezerrel, 3.554 ezerre csökkent a negyedév végére. A legnagyobb visszaesés a publikus feltöltőkártyás ügyfelek szegmensében történt. A Telenor (használt kártyák száma alapján számított) negyedév végi piaci részesedése 32,9 százalék volt, ami enyhe csökkenés 2010 első negyedévéhez képest. A 2010. júniusi 27,0 százalékos MBI piaci részesedés stabil második helyet biztosít a társaságnak a mobil szélessávú internet piacán.

Az egyéni előfizetőktől származó alacsonyabb árbevétel miatt az EBITDA egyszeri tételek levonása előtti nominális összege 1,1 milliárd forinttal csökkent 2009 második negyedévével összehasonlítva. A 42 százalékos EBITDA-ráta viszont azt jelzi, hogy a Telenor működése továbbra is eredményes. A működési költségek első félévi összege csökkent a végrehajtott átszervezés és a folyamatos költséghatékonysági törekvések miatt.

A beruházási költségek 3 milliárd forintot tettek ki 2010 második negyedévében, és 17 százalékkal maradtak el az egy évvel korábbi szinttől (ami az új irodával kapcsolatos költségeket is tartalmazta). Idei beruházásait a Telenor a mobil szélessávú technológiára összpontosítja.

A 2010 második negyedévi 12,1 milliárd forintos EBIT 0,7 milliárd forinttal alacsonyabb a 2009 második negyedévi szintnél az egyszeri tételek előtti EBITDA csökkenése miatt.

A társaság egy előfizetésre jutó forintban számított átlagos havi árbevétele („blended ARPU" index) 6 százalékkal emelkedett 2010 első negyedéve óta, leginkább a szezonalitásnak köszönhetően.

A társaság által kiadott közlemény szerint annak ellenére, hogy a Telenor mindent megtesz azért, hogy merész új termékekkel és szolgáltatásokkal lendületet adjon a piacnak, a rövid távra vonatkozó pénzügyi számok még mindig a recesszió hatását tükrözik. Az árbevétel 3,1 milliárd forinttal maradt el 2010 második negyedévében az egy évvel korábbi értékhez képest, ami főként a hívásvégződtetési díjak 2010 januári csökkentéséből fakadó összekapcsolási árbevétel visszaesésével, valamint a kimenő hívásokból származó árbevétel csökkenésével magyarázható.


A mobil szélessávú internet (MBI) értékesítési árbevételének növekedése részben ellensúlyozta a nem beszédcélú forgalom, például a prémium szolgáltatások és az SMS árbevétel-csökkenését.

A Telenor Magyarország név felvételével újabb lépést tettünk, hogy Magyarország kedvenc mobilszolgáltatója legyünk. Új termékeink, például a Vezetékes Hívó és az Internet Praktikum valóban egyedülállóak a magyar piacon, forgalmuk felülmúlja kezdeti várakozásainkat és folyamatosan új ügyfeleket vonzanak. E fejlesztéseknek köszönhetően már látunk bíztató jeleket, bár a recesszió továbbra is érezhető, és visszafogja az egyéni ügyfelek költését" - nyilatkozta Anders Jensen, a távközlési cég vezérigazgatója.

„Szintén a második negyedévben tettük meg az első lépést új, több márkán alapuló stratégiánk felé: független márkaként leválasztottuk a djiuce-t, amit a Red Bull Mobile bevezetése követett. Biztosak vagyunk benne, hogy a különféle célcsoportok igényeire szabott, új ajánlatok elfoglalják majd az őket megillető pozíciójukat a magyar mobilpiacon.

Ezek a változások, valamint a költségek illetve beruházások folyamatos kézben tartásának köszönhetően jó második negyedévi EBITDA-ráta is megfelelő alapot teremtenek számunkra a növekedéshez a gazdaság fellendülésekor" - tette hozzá.

Interjúnk Anders Jensennel, a társaság vezérigazgatójával

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szerkesztőség és a szolgáltatás üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal! A moderálási elvekbe ütköző hozzászólásokat szerkesztőségünk bármikor törölheti.

1 hozzászólás

  1. Papa írta:
    2010-07-22 10:12:27

    A Djuice Azótahogylevát a Telenorról,megszüntette a Djuce Folxot-az Ötpercutáni csomagot,STB.Még a Vezetékeshívóraselehetregisztrálni.Ezaztán az ösztőnzés,nemcsodahogy a Vodánál,sorbanállásvan a Simkártyákért!


Szakértőnk írja
Közösségi és mobil megoldások a hazai vállalatoknál

Mészáros Tamás, CNW Az IBM Magyarország és a CNW Zrt. közös szervezésében "Vállalati közösségi és mobil megoldások az üzlet szolgálatában" címen megrendezésre kerülő konferencia kapcsán Mészáros Tamás, a CNW értékesítési igazgatójával nyilatkozott a hazai tapasztalatokról. tovább»

Mészáros Tamás, CNW

IVSZ
IVSZ