Hirdetés
. Hirdetés

Vélemény: öngólt rúg a Sony Magyarország

|

A játékvilágban az online kereskedelem hatalmas biznisszé vált. De nem csak a kereskedelem: a World of Warcraft példáján láthattuk, hogy milyen pénzeket képes megmozgatni a játékpiac. A pénzhez azonban szolgáltatni is illik.

Hirdetés

Igen hosszú és tanulságos utat jártunk be, amíg a címben megfogalmazott következtetésig eljutottunk. Számtalan okunk van rá, hogy feltételezzük: valaki az érinthetetlen Sony Magyarország digitális disztribúcióért, terméktámogatásért felelős részlegénél a kisujját sem mozdítja a több ezer Playstation 3- és Playstation Portable-tulajért az országban. Kritikusnak tűnünk? Azok is vagyunk, okunk is van rá, le is írom, miért.

Már két éve, hogy vettem egy Playstation 3 játékgépet. Egy konzolt, ahogy azt a játékos társadalom nevezi. Az előző gép (Playstation 2) kiválóan kiszolgált 5 éven keresztül, így hát egyenes út vezetett az új változathoz. A Playstation 3 sok szolgáltatást tud a játékon kívül: Blu-ray filmlejátszó, képnézegető, médiaszerverként is használható, ráadásul kapcsolódik hozzá egy manapság elvárható online felület, a Playstation Network (továbbiakban: PSN).

Mi a PSN? A PSN két alappilléren nyugszik. Az egyik, hogy a PS3-mal rendelkező közösség ezen a rendszeren keresztül tud az interneten játszani a PS3-as játékokkal, a játékosok tudnak egymással csetelni, másokat játékokba invitálni. A másik fő irány a PSN Store. Itt a PSN hivatalos oldaláról lehet letölteni az új játékdemókat (ezek többnyire egy-két pályás próbaverziók), a megvásárolt játékokhoz frissítéseket, kiegészítéseket, filmeket, teljes árú játékokat.

A beígért szolgáltatások nagyon jól hangzanak, csak az a probléma, hogy Magyarországról egy igen fontos részüket hivatalosan nem lehet igénybe venni. Nem lehet vásárolni, sem az ingyenes kiegészítőket letölteni. Ez pedig 2009-ben, amikor a digitális disztribúciótól hangos a média, elég nagy szégyen.

A tisztánlátás kedvéért, leírom, hogy a rendszer külföldön miként működik. A játékos létrehoz egy felhasználót a PSN-en. Megadja nevét, címét, elérhetőségét, regisztrálja a bankkártyáját, hogy azzal tudjon vásárolni a rendszerben. A rendszer a felhasználókat régiónként, sőt országonként is külön kezeli. Amikor magyarként az ember regisztrálja magát, akkor az a kínos meglepetés éri, hogy regisztrálja őt a PSN, de ha a PSN Store-t akarja használni, akkor az nem elérhető. Vagyis bár a barátunkkal tudunk együtt játszani a PSN rendszerében, de se demót letölteni, se vásárolni nem tudunk. Mit lehet csinálni? A hivatalos itthoni magyar Sony support szerint semmit. Nem hivatalosan persze van egy félmegoldás.

A megoldás az, hogy az ember itthon, magyar felhasználóként nemes egyszerűséggel átveri a rendszert: létrehoz még egy felhasználót a gépen, és azt hazudja magáról, hogy ő amerikai. Becsületesen, magára erőltetett nyugalommal kitölti a menüket, hogy ő bizony Kalifornia államban, Los Angelesben él. Átmeneti boldogság ez - végre van Store, tehát az ingyen dolgokat, demókat, frissítéseket végre le tudja tölteni. Aztán amikor vásárolni akar, ráébred, hogy nem mindegyik magyar bankkártyát fogadja el a rendszer.

Ezzel ráadásul még nincs is vége az őrületnek. Még ha szerencsés vagyok, és tudok is fizetni a bankkártyámmal a tartalmakért, és a régiókód a játékok szintjén megszűnt (bármilyen régióban megjelent lemezt bármilyen PS3 lejátszik), továbbra is sújtja a korlátozás a játékokhoz letölthető tartalmakat. Érthetőbben fogalmazva: ha veszek egy játékot, mondjuk egy autóversenyt, és új pályákat szeretnék venni hozzá a PSN Store-ról, akkor mivel Európában vettem a játékot, kizárólag az európai PSN Store-ból vásárolhatom meg hozzá a kiegészítőket.

Talán ebből már látható: a Sonynak igencsak sikerült megnehezítenie saját felhasználóinak a pénzköltését. Pedig ők elszántak, sokan még egy kis csalásra is hajlandók - a fentiek szerint -, csakhogy a Sony zsebébe tehessék a szórakozásra szánt forintjaikat. Akár jogilag is meg lehetne kérdőjelezni ezt az üzleti viselkedést, hiszen az Európai Unióban nem lenne szabad megkülönböztetni az egyes tagországok lakosait.

De szimplán üzletileg is érthetetlen a döntés. Hiszen például Lengyelországban ugyanez a Sony meg tudta oldani, hogy egy lengyel nyelvű nyitó oldal megtekintése, illetve a szerződési feltételek elfogadása után az angol PSN Store-ban vásárolhatnak a játékosok - euróért. Hasonlóan működik a cseh szolgáltatás is. Ekkor még mindig lehet a cseh GDP-vel meg vásárlóerővel magyarázni, miért nem éri meg nálunk bevezetni végre a szolgáltatást. Érdekes módon, az Apple az iPhone mobiltelefon hazai megjelenésének alkalmából erre a piacra is be tudta vezetni saját letölthető alkalmazásokat, játékokat kínáló szolgáltatását. Ezek fényében egyszerűen érthetetlen, milyen érvrendszer mentén nem képes a Sony Magyarország elérni a szolgáltatás itthoni támogatását.

Aktuális hír: az új, fizikai adathordozót hátrahagyó, hordozható játékgépük, a PSP GO októberben startol Európában. Mivel csak interneten lehet rá vásárolni, a PSN Store-on keresztül, a Sony Magyarország úgy döntött, nem a szolgáltatást lokalizálja végre, hanem inkább nem is forgalmazza az újdonságot. Ezt úgy jelentették be, mintha ez lenne a dolgok természetes menete. Egy sok millió dolláros fejlesztés után más cégek általában igyekeznek minél nagyobb piacon értékesíteni terméküket, és a termék mellé teszik még azt az extra erőfeszítést, amit egy-egy újabb piac lefedése jelenthet. Nem lehet olyan nagy költsége a meglévő, számtalan országban már működő szolgáltatás lokalizációjának, hogy még akár egy ilyen kisebb ország számára is ne érné meg. Két és fél évvel a hivatalos itthoni start után még mindig itt tartunk, akkor, amikor mindenki a digitális disztribúció, a letölthető tartalmak koráról ír, beszél. Megkockáztatom, ennyi várakozás után sok vásárló, ügyfél nemcsak a termékben lesz csalódott, hanem a cégben is.

Mondják meg nekem, ez mennyibe kerül Önöknek, drága Sony Magyarország?

- A szerző a konnektor.org szerkesztője -

Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.computertrends.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.