A világtörténelem első számítógépét 1901-ben találták Antiküthera partjaitól nem messze egy kétezer ével elsüllyedt római hajó roncsai között. Az ókori bronzeszközzel, amelyet Antiküthérai óra néven jegyez a tudománytörténet, a Naprendszer objektumainak pozícióját állapították meg az antik csillagászok, és a holdfogyatkozásokat is jelezni tudták a segítségével.
A sérült és hiányosan megmaradt eszközről több modern rekonstrukció készült: ezek elkészítéséhez röntgentomográfos felvételeket használtak, a maradványokat ugyanis nem hogy szétszedni, de még a múzeumból kivinni sem lehet. A röntgenfelvételek segítségével 2016-ban sikerült részlegesen értelmezni a mechanizmus feliratait, ám a csodálatos szerkezet továbbra is számos titkot őriz.
A University College London kutatói most azt állítják, hogy sikerült közelebb férkőzniük az Antiüthérai óra működésének megfejtéséhez. A tudósok arra a következtetésre jutottak, hogy a bolygókat nem mutatók képviselték az eredeti szerkezetben, hanem koncentrikusan elforgó gyűrűk, amelyeket színes féldrágakövet mutathatták a bolygók helyzetét.
Az új elmélet magyarázatot ad annak a 63 fogaskeréknek a funkciójára is, amely idáig nagy fejtörést okozott a kutatóknak. A University College London munkatársai most arra készülnek, hogy egy fizikai modell elkészítésével bizonyítják be elméletüket, amelyről itt olvashatunk bővebben.
Hardverek, szoftverek, tesztek, érdekességek és színes hírek az IT világából ide kattintva!