Hirdetés
. Hirdetés

Ember a gép ellen: egyelőre döntetlen

|

A speciális Mindent vagy semmit első fordulója után az IBM gépe még nem tudott elhúzni emberi riválisaitól.

Hirdetés

A tegnapi napon az Egyesült Államokban kezdetét vette azon speciális, háromfordulós Jeopardy küzdelem, amely során a kvízműsor (ami hazákban Mindent vagy semmit címen futott Vágó Istvánnal) két örökös bajnoka az IBM szuperszámítógépével mérkőzik meg.

 

Az első forduló felvétele


Az első bemelegítő küzdelemről mi is beszámoltunk korábban, mikor az IBM Watson mellett szinte csak asszisztált Ken Jennings és Brad Rutter. A szuperszámítógép ugyanis 4400 pontot gyűjtött a játékban, míg legjobb emberi riválisa 3400 ponttal végzett.

A tegnapi fordulóban az IBM gépe 5000 dollárt gyűjtött össze, pontosan annyit, mint Brad Rutter, aki a tengerentúlon azzal vált híressé, hogy sikerült megnyernie a három legnagyobb Jeopardy versenyt. Ken Jennings (aki korábban 74 műsorban győzött zsinórban) viszont a 2000 dolláros eredményével lemaradt a versenytársaktól.

Watson valódi arca

Az adásban a nézők csupán egy álló LCD monitort láthattak, amelyen egy földgömb szerű avatár testesítette meg Watsont. Valójában azonban az IBM szuperszámítógépe teljesen másként néz ki. A gép ugyanis igazából  rengeteg szerver összessége, amelyek a kvízműsor alatt a színfalak mögött voltak elrejtve egy megfelelő hűtéssel rendelkező hatalmas szobában. Watson valójában 10 darab 100 IBM Power 750 szervert rejtő rackben testesül meg, így ereje 2800 darab erőteljes számítógépnek felel meg. Példának okáért belső memóriáját 15 terabájtosra méretezték.

 

Watson a színpadon...


A fair küzdelem érdekében Watsont a verseny ideje alatt nem csatlakoztatták a világhálóra. A tudását korábban töltötték fel a tárhelyére az IBM mérnökei. E tekintetben viszont a gépnek nem volt jelentős előnye, mivel a versenytársainak a műveltsége is kiemelkedőnek számít. A szuperszámítógép ereje  inkább a bevitt információ gyors feldolgozásának és az arra adott válasz sebes reakciójának köszönhető.

 

...és a színfalak mögött


A gyakorlatban, amikor Watson egy elektronikus szövegként érkező feladvánnyal szembesül, akkor meglehetősen komplex algoritmusokkal elemzi a szövegben megtalálható kulcsszavakat, azok viszonyát, illetve a beérkező mondat felépítését. Ezt követően lehetséges válaszokat állít fel, s elvet más ötleteket, amely jól látható formában is megjelenik. Watson földgömb szerű avatárja ugyanis annál gyorsabban pörög, minél erősebben dolgozik, illetve piros színnel jelenik meg, ha rossz választ ad, s zölden, ha magabiztos. A magabiztossága egyébként a kiértékelt válaszoktól függ. Watson ugyanis minden egyes kiértékelés után három lehetséges eredménnyel számol. Ha ezen trió közül a gép számítása alapján 97 százalék valószínűsége van az egyik válasz sikerességére, akkor magabiztos, ha csak 51 százalék, akkor már kevésbé.

A mai napon, illetve holnap tartják a második és harmadik fordulót, azaz szerda éjjel elválik majd, hogy a gép vagy az ember tudja-e jobban játszani a Mindent vagy semmit.

Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.computertrends.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.