Hirdetés
. Hirdetés

Az Apple kitálalt, mely diplomatákat hackelte meg a Pegasus

|

Közel egy tucat Ugandában dolgozó amerikai diplomata iPhone-ját hackelték meg a Pegasus kémprogrammal, ez az első eset, amikor az NSO izraeli cég által létrehozott programot amerikai kormányzati célpontok ellen használták.

Hirdetés

Az Apple tizenegy Ugandában dolgozó vagy a kelet-afrikai országot érintő ügyekkel foglalkozó amerikai diplomatát figyelmeztetett arra, hogy telefonjaikra behatolt a Pegasus - jelentette a Reuters és a Washington Post az ügyet ismerő névtelen forrásokra hivatkozva.

Hirdetés

A hackelésre "az elmúlt néhány hónapban" került sor - írta a Reuters, hozzátéve, hogy a célba vett telefonok külföldi számokkal rendelkeztek. Az NSO, a Pegasus mögött álló cég azt állította, hogy a szoftver nem működik amerikai számmal rendelkező iPhone-okon.

Míg a külügyminisztérium és az Apple hivatalosan nem kommentálta a jelentést, az NSO közleményt adott ki, amelyben reagált a vádakra.

"A megkeresés beérkezését követően, és még a megfelelőségi szabályzatunk szerinti vizsgálat előtt úgy döntöttünk, hogy az állítások súlyossága miatt azonnal megszüntetjük az érintett ügyfelek hozzáférését a rendszerhez" - mondta Oded Hershkovitz, az NSO szóvivője.

Bár a vállalat nem kapott "semmilyen információt, sem telefonszámokat, sem pedig arra utaló jelet, hogy az NSO eszközeit használták volna ebben az ügyben", jelenleg készek "együttműködni minden illetékes kormányzati hatósággal, és a rendelkezésünkre álló teljes körű információt bemutatni" - tette hozzá Hershkovitz.

Az NSO szoros kapcsolatokat ápol az izraeli védelmi és hírszerzési szervezetekkel, és az izraeli védelmi minisztériumnak jóvá kell hagynia a termékeikre vonatkozó kiviteli engedélyeket. A múltban a vállalat ügyfelei közé tartozott Szaúd-Arábia, az Egyesült Arab Emírségek és Mexikó.

Az amerikai tisztségviselők célba vétele a szabályok súlyos megsértését jelentené - közölte pénteken közleményben Izrael washingtoni nagykövetsége.

"Az említetthez hasonló kibertermékeket felügyelik és engedélyezik a kormányoknak történő exportálást, kizárólag terrorizmus elleni küzdelemmel és súlyos bűncselekményekkel kapcsolatos célokra" - mondta a nagykövetség szóvivője. "Az engedélyezési rendelkezések nagyon egyértelműek, és ha ezek az állítások igazak, akkor ez a rendelkezések súlyos megsértése".

Az Egyesült Államok Nemzetbiztonsági Tanácsa közvetlenül nem kommentálta a vádakat, de pénteken közleményt adott ki, amelyben azt írta, hogy "nagyon aggódnak amiatt, hogy az NSO Group szoftveréhez hasonló kereskedelmi kémprogramok komoly kémelhárítási és biztonsági kockázatot jelentenek az amerikai személyek számára".

Ezért "a Biden-Harris-adminisztráció számos, ezen eszközök fejlesztésében és elterjesztésében részt vevő céget felvett a kereskedelmi minisztérium listájára" - tette hozzá az NSC. 

Az USA októberben a Pegasus leleplezéseire hivatkozva feketelistára tette az NSO-t. Az Apple azóta beperelte az NSO-t, hogy megakadályozza az eszközeikhez, szoftvereikhez vagy szolgáltatásaikhoz való hozzáférést.

Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.computertrends.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.