Hirdetés
. Hirdetés

Szabad Szoftver Konferencia Szegeden

|

2005-ös kezdete óta az idén május 13-án megrendezésre kerülő konferencia jelentősen kinőtte magát.

Hirdetés

Húsz évvel ezelőtt a szabad szoftverek világa több tekintetben egy lelkes hippimozgalom szabadságharcára emlékeztethetett, amit a fő támadó "ellenség", a Microsofttal szemben vívtunk. A szemünkben akkor ez a cég a zárt forráskódú világot testesítette meg, aki dominanciájával folyamatosan visszaélve érvényesíti önző pénzügyi érdekeit.

Napjainkra azonban gyökeresen megváltozott a helyzet, aminek talán az egyik leglátványosabb jele, hogy maga a Microsoft is a szabad szoftverek egyik legerősebb támogatójává lépett elő, sőt, 2014-ben még a mi konferenciánkat is támogatta arany fokozatban.

Hirdetés

Annyira elterjedt a szabad szoftverek használata, hogy mindannyian nap mint nap használjuk őket - még ha ez nem is feltétlen tudatosul bennünk. Nem csak akkor, ha Linux vagy LibreOffice van a számítógépünkön, hanem akkor is, ha például Androidos mobiltelefont, tabletet vagy TV-t használunk - ami önmagában is nyílt forráskódú és operációs rendszerként Linuxot használ. Ráadásul a nem szabad szoftverek többsége is számos szabad szoftveres komponenst használ fel - még a Windows is, avagy az egyik legnépszerűbb böngésző a Chrome is. De a saját eszközeinken túlmutatóan az általunk használt internetes szolgáltatásokat biztosító szerverek túlnyomó többségén egészen biztosan szabad szoftverekre épülő kiszolgálóháttér fut.

Az étel is szimbolikus volt: nyílt forráskódú palacsinta. Ez lényegében annyit jelentett, hogy a palacsinta forráskódját (receptjét) is mellékeltük. Töltelékként pedig több résztvevő hozott házi lekvárt és egyéb jókat, amiket megosztottunk egymással.

A konferencia egyik fő célkitűzése, hogy hozzájáruljon a szabad szoftverekben rejlő lehetőségek szélesebb körű megismertetéséhez. Az előadások egy része egyszerű felhasználók számára is hasznos, de vannak kifejezetten fejlesztőknek vagy rendszer üzemeltetőknek szóló előadások is. Az előadások végén és a szünetekben pedig ott a lehetőség a szakmai vagy akár teljesen kötetlen beszélgetésekre, kapcsolatépítésre is.

A 2005-ös kezdet óta a konferencia jelentősen kinőtte magát: az utolsó években 30-40 előadó és 300-400 látogató vett rajta részt 3-4 párhuzamos teremben. Az elhangzott előadások jelentős része utólag is visszanézhető a weboldalunkon.

Ez a felvétel a 2005-ös első alakalommal készült, amikor a szabad szoftverek világnapját ünnepeltük meg néhány előadással.

Idén első alkalommal nemzetközi irányban is nyitottunk - elsősorban a V4-es országok felé - és idén már akár online is részt lehet venni a konferencián, még ha az nem is adja ugyanazt a pezsgő légkört, de az előadások meghallgathatóak, sőt kérdéseket is lehet online feltenni az előadók felé.

A konferencián való részvétel idén is díjtalan, csak előzetesen regisztrálni szükséges a weboldalunkon. Várunk mindenkit szeretettel!

2006-ban az informatika történeti kiállítást is meglátogattuk a konferencia előtt közösen, amihez akkor még jó pár percet utazni kellett busszal. Idén abban a szerencsében van részünk, hogy ez a kiállás ugyanabba az épületbe költözött (Szent-Györgyi Albert Agóra) költözött, ahol a konferencia is lesz, így a konferencia látogatóinak lesz is lehetősége megtekinteni azt.

Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.computertrends.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.