Hirdetés
. Hirdetés

Baleseti kockázat az óraátállítás

|

A Best Way Traffic Kft. megfigyelései szerint az őszi óraátállítást követő időszakban akár 2%-al is emelkedhet a közúti balesetek száma

Hirdetés

Az október végi óraátállítás minden évben megviseli az emberek szervezetét: sokan ilyenkor napokig fáradtabbak, ingerlékenyebbek. Idén október 27-én kell hajnali 3-ról 2 órára visszaállítani az órákat.

Hirdetés

Az óraátállítás átmeneti, negatív hatása bizonyított: ilyenkor ugyanolyan élettani folyamatok játszódnak le az emberekben, mint amikor több időzónán keresztül utaznak. Ez az úgynevezett „jetlag” jelenség, amely a valós és a belső idő egyfajta „elcsúszását” jelenti. A valós idő változására a szervezetünk később reagál, a napi ritmus felborul, ami fáradékonyságot, idegességet okozhat. Ez a kellemetlen állapot néhány napon belül elmúlik, azonban addig is célszerű fokozottan odafigyelni a mindennapi teendők, különösen a közlekedés során, hiszen a balesetek nagy részét a feszült, figyelmetlen közlekedők okozzák.

„Az őszi óraátállítás komoly hatással van a forgalomra. Nemcsak a lélektani tényezők, hanem a körülmények változása is kockázatot jelent a közutakon. Például, aki október 25-én délután 5 órakor megy haza a munkából, még világosban autózik, kerékpározik vagy halad át a zebrán. 28-án hétfőn azonban ugyanebben az időpontban minden átmenet nélkül már szürkület fogadja a közlekedőket. Az elmúlt években a telematikai rendszerünkkel gyűjtött adatokból világosan látszik, hogy az óraátállítás után átmenetileg lassul a közlekedés, akár 2%-kal is nő a balesetek száma az utakon, és nagyobb torlódások keletkeznek” – mondta el Szvétek Ferenc, a Best Way Traffic Kft. ügyvezetője.

 

 

Az óraátállítás tovább nehezíti a közlekedők dolgát, ezért is fontos még inkább odafigyelni az ezt követő napokban. Kiemelt figyelmet kell fordítani a követési távolságra különösen a reggeli órákban, hiszen ilyenkor a rosszabbak fényviszonyok valamint egyre gyakrabban nyirkosak, csúszós utak. Jobban oda kell figyelni a motorosokra és a kerékpárosokra, akik nem minden esetben közlekednek megfelelően kivilágítva, és a gyalogosokra, különösen a szürkületben iskolába induló gyerekekre.

„Az elmúlt évek tapasztalatai alapján néhány nap alatt alkalmazkodnak a közlekedésben résztvevők az óraátállítás hatásaihoz, így a hét közepére már visszaáll a forgalom az utakon a megszokott tempóhoz. Addig is érdemes szem előtt tartani, hogy kellő körültekintéssel sokat tehetünk egymás biztonságáért: próbáljunk az utakon is higgadtan, nyugodtan reagálni a felmerülő problémákra, így az átmeneti feszült időszak baj nélkül átvészelhető”- tette hozzá Szvétek Ferenc.

Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.computertrends.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.