Hirdetés
. Hirdetés

Teszt: ronda és Phenom

|

Hozzánk is megérkezett az AMD Phenom és az új Spider platform. Lássuk, hogy tényleg olyan rossz lett-e, mint ahogy mondják!

Hirdetés

Bemutatkozott az AMD első komplett asztali platformja, mely a Spider, vagyis a Pók becenevet kapta. Az elnevezés három új fejlesztést fog össze: a 7-es szériás lapkakészletet, a HD 3000 grafikus kártyákat, valamint az AMD Barcelonán alapuló asztali processzort. A Phenom magyarországi premierjére a hivatalos megjelenéshez képest várnunk kellett egy darabig, de most végre elérkezett az idő, hogy alaposabban is szemügyre vegyük, milyen teljesítményre képes az AMD K10-es processzorral meghajtott platformja, a Spider. Tesztünk leglényegesebb pontja a régóta várt Phenom processzor és az AMD 790FX lapkakészlet, mivel a HD 3000 grafikus kártyákat már bemutattuk, és hosszasan értekeztünk az újításokról és a teljesítményről is.

A lapkakészlet - RD 790FX
A Spider első tagjaként a Phenom fogadására alkalmas 790FX lapkakészlet jelent meg, amelyet a Socket AM2+ foglalattal felszerelt alaplapok "lelkének" szán a gyártó, de minden bizonnyal az AM3-at is ez fogja kiszolgálni. Az új foglalat és lapkakészlet több újdonságot is tartogat. Elsősorban támogatja a HyperTransport 3 pont-pont összeköttetést, emellett nagyobb energiaellátást biztosít, ráadásul a Phenom processzor új energiagazdálkodási lehetőségeivel is kompatibilis. Fontos újítás az energiafelhasználást illetően, hogy az L3 gyorsítótár és az északi híd azonos feszültségágról kapják az energiát az AM2+ foglalatban, míg a CPU többi része egy külön ágat kapott. Ennek oka, hogy a L3 gyorsítótár az északi híddal egyetemben más (általában alacsonyabb) órajel-frekvencián működik, mint a processzormag. Természetesen a jelenlegi Phenom processzorok kompatibilisek az AM2 foglalattal, illetve a jelenlegi AM2 foglalatos Athlon processzorok is együttműködnek az AM2+-szal, ugyanakkor a DDR3-memóriákat támogató AM3 megjelenésével már mindez nem lesz ilyen egyszerű. Jelenleg a Socket AM2+ csak DDR2 típusú modulokat támogat, hivatalosan egészen 1066 megahertzig, bár a JEDEC ezt az órajelet még nem tekinti hivatalosan elfogadottnak.

A 790FX újdonsága a PCI Expresst érinti, amelynek második generációja immár nagyobb sávszélességet biztosít, egyszersmind több energiát tud leadni. AMD gyártmány lévén, a több grafikus kártyát támogató CrossFire technológia sem maradhatott ki a lapkakészletből, melynek "X" változata lehetővé teszi, hogy mostantól négy darab AMD grafikus vezérlőt illesszünk egyetlen alaplapba, közel megnégyszerezve ezzel a grafikus teljesítményt. Ehhez csupán olyan alaplapra lesz szükség, mely fel van szerelve négy darab ×16 PCI Express 2.0 foglalattal.

Ugyanakkor a Phenom processzorra áhítozóknak nem feltétlenül kell 790FX lapkakészletre váltaniuk, mivel a legtöbb forgalomban lévő AM2 foglalatú alaplap egy BIOS-frissítéssel máris képes fogadni az új processzort - ez esetben viszont le kell mondani az AM2+ által nyújtott előnyökről.

A 463 millió tranzisztorból felépülő, 65 nanométeren gyártott Phenom az első natív négymagos processzor a piacon (vagyis itt egyetlen lapkán található meg a négy mag), ezzel pedig megelőzte az Intelt, mely még a Penryn esetében is két darab kétmagos processzort "drótoz" össze a négymagos processzor kialakításához. Ennek előnye főleg a több magot igénylő feldolgozások folyamán jelentkezhet, ugyanakkor hátrányban lehet a csupán egyetlen magot dolgoztató felhasználások során.

AK8-as processzorok nagy újdonsága volt a beépített egy- majd kétcsatornás memóriavezérlő, aminek köszönhetően egy megálló megspórolható a processzor és a memória között, ergo a memóriaigényes feldolgozás sebessége szárnyakat kap. Bár az Intelnek sikerült behoznia a lemaradást ezen a téren (néhány év kemény fejlesztés árán), az AMD most ismét hozzányúlt a vezérlőhöz, és a 128 bites duál feldolgozóegységet felbontotta két független 64 bitesre.

Megváltozott a gyorsítótárazás is a K10 esetében. A K8-ban a nagyméretű, de jelenleg csak kétmegabájtos másodszintű (L2) gyorsítótárként funkcionáló memória az L3 lett. Hasonló elnevezéssel már találkozhattunk a NetBurst architektúrájú Xeon magra épülő Extreme Edition Pentium esetében, ugyanakkor a mostani, háromszintű rendszer szorosan együttműködik.

? Teljesítményteszt ť

? Végszó ť

Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.computertrends.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.