Hirdetés
. Hirdetés

Csőre töltött MI - rapsicok a mesterséges intelligencia célkeresztjében

|

A természetvédők erőfeszítései ellenére az orvvadászat továbbra is pusztítja a sebezhető fajokat.

Hirdetés

Orvvadászok nálunk is vannak, de korántsem végeznek akkora pusztítást, mint némely országban, ahol még létezik a kiterjedt vadon. A rejtőzködő rapsicok "levadászása" azonban igen veszélyes és meglehetősen nehéz feladat. A vadőrök most egy nagyvárosi dzsungelből kaptak segítséget.

A természetvédők erőfeszítései ellenére az orvvadászat továbbra is pusztítja a sebezhető fajokat. Így amikor a New York-i Anika Puri négy évvel ezelőtt egy indiai piacon elefántcsont ékszerekre bukkant, ihletet kapott, hogy kivegye a részét az elefántvadászat megállításából. Feltalált egy olcsó gépi tanulási szoftvert, amely 91 százalékos pontossággal, valós időben képes felismerni az orvvadászokat.

Hirdetés

A Mumbaiban található számos elefántcsonttárgy felfedezése volt a projektje katalizátora. "Eléggé meglepődtem, mert mindig azt gondoltam, ha az orvvadászat illegális, hogy lehet, hogy még mindig ilyen nagy probléma?" - mesélte Anika Puri. A 17 éves lány tehát belemélyedt az orvvadászat számaiba, és felfedezte, hogy az afrikai erdei elefántok populációja 2002 és 2011 között mintegy 61 százalékkal csökkent, és a tendencia jelenleg is folytatódik.

Manapság az orvvadászokat általában drónok segítségével fedezik fel. Puri azonban észrevette, hogy a sikerességi arányt alaposan meg lehetne emelni. "Rájöttem, hogy két mozgásmintázat közötti eltéréseket felhasználva ténylegesen növelhetjük a potenciális orvvadászok felderítési pontosságát" - magyarázza. Puri két évet töltött a megoldás - egy gépi tanulási szoftver, az ElSa (az Elephant Savior, elefánt megmentő rövidítése) - kifejlesztésével. A program elemzi az emberek és az elefántok mozgásmintáit a termikus infravörös videókon, és ennek alapján négyszer pontosabb eredményt ad, mint a meglévő észlelési módszerek. Ami még jobb, hogy a szoftver olcsó optikai eszközökkel is használható, így nincs szükség nagy felbontású hőkamerákra.

Puri a Regeneron Internation Science and Engineering Fairen mutatta be projektjét, amellyel elnyerte a 10 ezer dolláros Peggy Scripps-díjat a tudományos kommunikációért, valamint az első helyet a föld- és környezettudományok kategóriában. "Elég figyelemre méltó, hogy egy középiskolás diák képes volt ilyesmire. Nemcsak a kutatás és az elemzés, hanem azt is... hogy képes volt mindezt prototípusokban megvalósítani" - jegyezte meg Jasper Eikelboom, a hollandiai Wageningen Egyetem ökológusa. Puri 2022 őszétől az MIT-re fog járni, és reméli, hogy projektjét más veszélyeztetett állatfajok védelmére is kiterjesztheti.

Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.computertrends.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.