Hirdetés
. Hirdetés

Dél-Korea beszállt az űrversenybe - a Nuri űrhajón először lőtt fel hasznos terhet

|

A dél-koreai fejlesztésű és gyártású Nuri rakéta egy 2021-es sikertelen kísérlet után először állított pályára műholdakat.

Hirdetés

Dél-Korea új Nuri rakétája a Reuters jelentése szerint június 21-én, kedden hajnali 3 órakor (európai idő szerint 9:00 órakor) indult a Naro űrközpontból. A rakéta röviddel a start után hat hasznos terhet helyezett Föld körüli pályára. Nevezetesen egy 162,5 kilogrammos tesztműholdat, egy 1,3 tonnás "buta" műhold replikát és négy, egyetemi kutatók által kifejlesztett kis kocka műholdat.

A Nuri indítása volt a második alkalom, hogy a háromfokozatú, 47,2 méter magas hordozórakéta pályára állt, bár ez volt az első alkalom, hogy sikeresen pályára állított hasznos terhet is. Az első, 2021 októberében végrehajtott Nuri indítás során a rakéta harmadik fokozatának meghibásodása miatt nem sikerült pályára állítani a rakéta "buta" hasznos terhét. Az indítás után a mérnökök a Nuri harmadik fokozatának oxidáló tartályában lévő héliumtartályt állították be másként a probléma megoldása érdekében.

Hirdetés

Az ország először 2013-ban állított pályára műholdat a Naro nevű rakétával. Ez azonban az orosz űrügynökséggel, a Roszkoszmoszszal való együttműködés része volt. A Nuri hordozórakéta viszont hazai építésű, és a Koreai Űrkutatási Intézet (KARI) fejlesztette ki.

"Most megnyílt az út a világűrbe a mi földünkről. Ez 30 évnyi félelmetes kihívás eredménye volt. Mostantól kezdve népünk és fiataljaink álmai és reményei az űrbe nyúlnak" - mondta a Reuters szerint a keddi indítást követően Yoon Suk-yeol dél-koreai elnök.

Mostanában több olyan ország, amely hagyományosan nem űrbéli ambícióiról volt ismert, új orbitális hordozórakétákkal lépett elő a globális űrkutatási iparban. Májusban például az Egyesült Királyság bemutatta a világ "legkörnyezetbarátabb rakétáját", a teljesen 3D-nyomtatott Orbex Prime-ot, amely bioüzemanyaggal működik.

A dél-koreai űrügynökség kijelentette, hogy egy 6G műhold konstellációt és kémműholdakat akar indítani, illetve a jövőben szondákat kíván küldeni a Holdra is. A Nuri rakétát úgy tervezték, hogy 1,5 tonnás hasznos terhet is eljuttathasson 600-800 km-es Föld feletti pályára. A KARI célja, hogy 2027-ig még legalább négy tesztindítást hajtson végre a Nurival.

Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.computertrends.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.