Hirdetés
. Hirdetés

VOIP hívások: mikor fizetős, mikor ingyenes?

|

VOIP-on hívtál, akkor ez neked teljesen ingyen van? - szegezte nekem a kérdést a minap egy barátom, akit interneten át hívtam fel az irodájában.

Hirdetés

Számos VOIP szolgáltató kínál ingyenes hívásokat, de hogy mikor, hová és kiket hívhatunk ingyen, az gyakran a szerződés apróbetűs homályába vész. Cikkünkben azt próbáljuk meg tisztázni, hogy mikor díjmentes egy VOIP-os hívás, és mikor kell a pénztárcánkba nyúlni egy-egy hosszúra nyújt csevej után.

Igyenes hívások - de csak "hálózaton" belül!

A vezetékes szolgáltatókkal szemben a VOIP-osoknál alapszolgáltatás a hálózaton belüli ingyenes hívás. Azaz fizetés nélkül hívhatunk Skype-ot Skype-ról, MSN-t MSN-ről és még sorolhatnánk. Fontos feltétele a hívás ingyenességének, hogy mindkét félnek ugyanazon szolgáltató hálózatában kell lennie.

Az egész világ hálózaton belül

A "hálózaton belül" kifejezés egészen mást jelnet egy VOIP szoltáltató és egy vezetékes szolgáltató szótárában. Míg a hagyományos szolgáltatók többnyire egy földrajzi területet hívnak hálózatnak (pl. 23-as körzet Budaörs és környéke), addig a VOIP szolgáltatók "hálózaton belülinek" számítanak minden, a központi szerverükre feljelentkezett, a világ bármely részén lévő (internet kapcsolattal rendelkező) végpontot.

Például így nyílt lehetősége egy Horvátországban üzemelő, hazai tulajdonban lévő szállodának magyar (06-21-es) telefonszámra szert tenni. Azóta a honi nyaralani vágyók egy helyi hívás áráért közvetlenül a hotel foglalási osztályán tudnak tengerpartra néző szobát foglalni maguknak.

Ugyan emiatt hívhatjuk például az Egyesült Államokban élő rokonainkat teljesen ingyen, korlátlan ideig "hálózaton belül", de csak ha mindketten ugyan annál a VOIP szoltáltatónál vagyunk előfizetők!

További elönye a VOIP szoltáltatóknak, hogy "hálózaton belül" a konferencia- és a videobeszélgetések is percdíj-mentesek. A világ különböző távoli részein, de egy cégnél dolgozók is időről időre ingyen video- konferenciázhatnak egymással. Ez már önmagában milliós nagyságrendű megtakarítást eredményezhet (nincs repülő, sem szálloda költség), a megspórolt időről nem is beszélve.

Mikor kell fizetni a VOIP hívásért?

"Számos cég pusztán telefonszámla-csökkentési céllal használ VOIP szolgáltatást, az igyenes, "hálózaton belüli" hívás lehetőségét egyáltalán nem használják ki" - meséli Sándor Zoltán, aki több céges VOIP telefonközpont telepítésén van túl. Aki VOIP szolgáltatóval akar telefonszámlát megtakarítani, jó helyen jár: ha ügyfeleinket vezetékes vagy mobil telefonjukon szeretnék elérni az bizony ugyanúgy díjköteles mit a vezetékes szolgáltatók esetében. De tény ami tény: számos hívásirányokba a megtakarítás mértéke elérheti az 50 százalékot is!

A VOIP szolgáltatók kedvező tarifáit elsősorban külföldi vezetékes számok hívása esetén élvezhetjük. A hazai VOIP szolgáltatók gyakorlatilag mindegyike már 10 Ft/perc alatti tarifát kínál az Európai Unió országaiba, ami már nem több, mint egy magyar helyközi beszélgetés díja. A dolog további szépsége, hogy az előfizetési díj többnyire szerényebb, nincs drága csúcsidős tarifa, ellenben kedvezményes éjszakai tarifára se számítsunk. VOIP szolgáltató választáshoz jó kiindulópont lehet a voipszolgaltato.lap.hu oldal.


Vezetékes-mobil hívások: nem a VOIP, a GSM adapater a megoldás

Aki azért választ VOIP szolgáltatót, mert cége a vezetékes-mobil hívásain akar spórolni, csalódni fog: ezek a beszélgetések ugyanis alig olcsóbbak, mint a vezetékes szolgáltatók díjai. "Ezt a problémát GSM adapaterrel lehet könnyen megoldani. A készüléket használók jóval olcsóbb (kb. 20 Ft-os) tarifát fizetnek a (kb. 50 Ft-os) vezetékes - mobil díj helyett. A megtakarítás mértéke elérheti az 50 százalékot ebben az esetben is" - teszi hozzá Sándor Zoltán.

Joggal merülhet fel a kérédés, hogy mennyibe kerül, ha egyik VOIP szolgáltató hálózatából egy másikat próbálunk meg hívni. A rossz hír az, hogy ez többnyire egyáltalán nem lehetséges, de ha mégis, a hívás mindenképpen díjköteles. A VOIP szolgáltatók közötti ingyenes átjárhatóságot (pl. Skype-ról ingyen hívhassunk magyar 06-21-es számokat, stb.) szolgálja az ún. ENUM-projekt. Ha megvalósul, a rendszerhez csatlakozó VOIP szolgáltatók előfizetői ingyen hívhatják egymást. De ez még a jövő zenéje.

Szekeres Viktor

Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.computertrends.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.